Boğazı, taşı, toprağı ve tarihi altın olan bu şehirde değil 1 hafta, 1 ay geçirseniz bile mutlaka gezilecek yerler kalır.

Ancak ufak bir haftasonu gezisinde neler yapabileceğinizi ufak da olsa anlatacağız.

 

Şayet İstanbul’a ilk defa geliyorsanız başta boğaz manzarasının tadını çıkarmanızı öneririz. Marmara Denizi ve Karadeniz’i birbirinden ayıran o güzel boğazdan üç köprü vasıtasıyla karşı tarafa geçebilirsiniz. İstanbul’a gelip de manzaranın fotoğrafını çekmeden gitmeyen olmamıştır.

 

istanbul mini gezi rehberi

 

Öte yandan geziye başlayacak olursak üç büyük devletten iz taşıyan Ayasofya’yı ilk sıraya yazmanız gerekebilir.

Dünyanın en eski katedralinin içinde gezerken mimari yapıya hem aşık olacaksınız hem de içindeki mozaik figürleri seyrederken zamanın nasıl geçtiğini unutacaksınız.

Ancak fazla vakit kaybetmemenizi öneririz; çünkü gezilecek daha çok yer var.

 

gezilecek yerler istanbul

 

Ayasofya’dan çıktıktan sonra Ayasofya’nın hemen yanında bulunan, çinileri ve yapısı ile ünlü Sultanahmet Cami’yi mutlaka görmelisiniz.

 

Türkiye’nin ilk altı minarerli camisi olan ve içinde 20.000’den fazla mavi İznik çinisinin kullanılmasından dolayı Mavi Cami olarak da anılan bu camide verilecek bir fotoğraf, ibadet ve öğle molası sizin için unutulmaz bir an olacaktır. İsterseniz aslında bir külliye olan bu yapının diğer bölümlerinde bulunan medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkanlar, imarethane, hamam, çeşme ve diğer yapıları da inceleyebilirsiniz.

 

Sultanahmet’ten sonra Sultanahmet’in üst kısmında kalan Topkapı Sarayı’nı mutlaka gezmelisiniz.

 • Osmanlı’ya dair çok sayıda eser ve bilgi barındıran bu büyük açıkhava müzesinde padişahların giyim kuşamından yemek kültürüne, aile hayatından siyasi yapısına kadar çok sayıda şey göreceksiniz.
 • 1460 yılında yapımına başlanan ve 1478 yılına yapımı tamamalanan bu saray Osmanlı’nın yıkılışına kadar padişahların devleti yönettiği yer olarak hizmet etmiştir.
 • Bu bahsettiğimiz süre ise neredeyse 550 yıla tekabül etmektedir.
 • 1924 yılında müzeye çevrilerek Cumhuriyet tarihinin ilk müzesi olan Topkapı Sarayı’nda avlular ve haremin içinde mutfaktan köşke kadar çok sayıda yapı göreceksiniz.
 • Her yapının kendine has bir tarihi olmakla birlikte avlular arasında gezerken çektiğiniz fotoğraflardan dolayı kameranızın hafızası dolabilir.

 

Buna dikkat etmenizi öneririz; çünkü gezilecek daha çok yer var.

 

 • Topkapı’dan sonra eğer acıktıysanız mutlaka Eminönü’ne gidip boğaz manzarası eşliğinde deniz kenarında balık ekmek yemelisiniz.
 • Taze balıklarla birlikte soluduğunuz deniz havası sizi muazzam rahatlatacaktır.

 

galata koprusu istanbul

 • Yemeğinizi yedikten sonra Galata Köprüsü ile İstanbul’un fethini geciktiren o zincirlerin çekildiği Haliç’i köprü ile geçerek Galata Kulesi’ne doğru gidebilirsiniz.
 • Net bir tarihi olmasa da M.S 500 yılında yapılan kule her devlet için farklı bir amaca hizmet etmiştir.
 • Osmanlı döneminde özellikle yangınları ve olayları izlemek amacıyla kullanılmıştır. Ancak, her ne kadar güzel bir yapı olsa da ve size harika bir manzara sunsa da tek çıkmamanızı öneririz.
 • Çünkü efsaneye göre bu kuleye ilk defa birlikte çıkan kadın ve erkeğin mutlaka evlendiğidir. Ancak bu çiftte, bireylerden herhangi birisi tek başına çıkarsa bu tılsım bozulacaktır.

Çünkü aşk, Galata Kulesi’dir.

Çünkü Galata Kulesi de Kız Kulesi’ne aşıktır.

Araya boğaz girse de aşkları asla bitmeyen Galata Kulesi ve Kız Kulesi, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin yanında getirdiği onlarca mektubu, Galata Kulesi’nden havalanıp İstanbul üzerinde uçarken Kız Kulesi’ne bırakmasından sonra Kız Kulesi’nin Galata’ya tekrar aşık olması ile aradaki boğazın aşka mani olamayacağını anladıkları zaman daha da kuvvetlenir vee bu iki kule yüzlerce yıla meydan okurlar.

 

Görüşlerinizi Belirtiniz