Her yeni yıl; yeni heyecan, görülecek yeni yerler, yaşanacak yeni anlar ve yapılacak yüzlerce plan demek. Biz de, eğer aklınızda varsa, tatil planınızı yapmanızda yardımcı olacağız. Her mevsimin kendine has güzelliği var ve bu güzellikleri en iyi şekilde izleyebileceğiniz yerlere gitmek, o tatilin daha güzel geçmesini sağlayacaktır.

 

Kış mevsiminde karların arasında gezinmek, ilkbaharda doğanın uyaşını izlemek, yazın deniz kenarında güneşlenmek ve sonbaharda da mevsim yağmurları arasında gezmek insana huzur verecektir. Tabi bu anların yaşanacağı yerler de önemlidir.

Kutuplarda geçirilen yaz mevsimi ile Ekvator’da geçirilecek kış mevsiminde bu tadı alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Peki kışın nereye gidilmeli?

Malum, yeni yıla girmeye çok az bir süre kaldı. Yeni yılı kış mevsimi ile karşılayacağımız için ilk olarak kıştan başlayalım.

 

Kış mevsimine hayran bıraktıracak güzellikleri ile kışın gidilecek en iyi 3 yeri SİZLER İÇİN DERLEDİK.

 

Banff Ulusal Parkı – Kanada

Banff Ulusal Parkı - Kanada

 

Listemize Kanada’nın ilk ulusal parkı olan Banff Ulusal Parkı ile başlıyoruz. Alberta eyaletinde yer alan bu parkın kuruluşu da “tesadüf eseri” olmuştur. Kanadalı maden işçileri Rocky Dağı’nda çalışırken sıcak su kaynağı keşfederler.

Bu keşiften sonra ise hükümet, buraya bir park yapma kararı alır. Muazzam bir dağ panoraması ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden birisi olarak Banff Ulusal Parkı her yıl milyonlarca turistin kış aylarında o eşsiz güzelliği seyretmek için uğradığı bir mekan olarak serüvenine devam etmektedir.

UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde de yer almaktadır. 45 ile 120 milyon yıllık dağlarla çevrili bu parkın en yüksek dağı 3,612 metre ile Forbes dağıdır.

Kanada’nın en büyük mağaraları ve binlerce buzula da ev sahipliği yapan bu parkta buzul gölü olan Lousie Gölü de kışın ayrı bir güzelliğe bürünmektedir.

Parka çok yakın olan çok sayıda otel, restoran ve mağazalar da turistlerin günlük ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmaktadır.

 

Hallstatt – Avusturya 

 

Hallstatt – Avusturya

 

Avusturya’nın en çok ilgi gören kasabalarından birisi olan Hallstatt, listemizin ikinci sırasında yer almaktadır. Dünyanın en eski tuz yataklarından birisine sahip olan Hallstatt’ta, işçilerin en büyük geçim kaynağı da bu tuz olmuştur.

Ayrıca 7000 yıllık tarihi eserlerin de sergilendiği müzesi ile de Hallstatt’ın aslında eskiden de ilgi gören bir yer olduğu anlaşılmaktadır. Pastel renkli evler arasında tarihin içinde yürümekten ve bu güzelliği seyretmekten asla sıkılmayacağınızı garanti edebiliriz.

Avusturya’nın incisi olarak da anılan Hallstatt, kayaktan sörfe, yürüyüşten sandalla gezmeye kadar birçok aktivite için de harika bir yerdir.

Ayrıca bu bölgeye Mayı ile Ekim ayları arasında araçla girişler kapatılmaktadır.

 

 Laponya – Finlandiya

Laponya – Finlandiya

 

Avrupa’nın, havası en temiz yerlerinden birisi olan Lapland, Finlandiya’nın kuzeyinde yer almaktadır. Finlandiya’nın en büyük ve en kuzeydeki bölgesidir.

Turistlerin bu noktaya uğramasındaki en büyük sebep ise kutup ışıkları veya kuzey ışıkları olarak da bilinen auroralardır.

Ayrıca bu bölge Noel Baba’nın yaşadığı yer olarak da bilinmektedir. Dünyanın yenilenebilir doğal ürünlerinin bulunduğu en büyük yerdir.

9 milyon hektar alan kaplayan ormanlık alanı ile şehrin o bunaltıcı havasından sıkılanlar için harika bir dinlenme yeridir.

Ayrıca bu bölgede çok sayıda ren geyiği görürseniz şaşırmayın.

Görüşlerinizi Belirtiniz