Resmi adı Küba Cumhuriyeti olan ülke, Karayiplerde bir ada ülkesidir. Küba nüfusu İspanyol göçmenler, Afro Kübalılar, Çinliler ve Avrupa-Afrika karışımından oluşmaktadır.

  • Derisinin rengi ayırt edilmeksizin ırkçılık yapılmayan tek ülkedir.
  • Küba’nın ulusal sembolleri tek yıldızlı bayrak, Bayamo marşı ve kraliyet palmiyesi armasından oluşur. UNESCO araştırmalarına göre Küba, dünyada en çok görülmek istenen ülkedir.
  • Ülkede iki farklı para birimi kullanılmaktadır. Bunlardan birisi turistler için uygulanan convertible peso yani CUC, diğeri yerel halk tarafından kullanılan peso yani CUP’ tur.
  • Değer olarak iki birim arasında büyük bir fark olmamasının sebebi ülkenin turizm alanında gelir elde etmeye çalışmasıdır.
  • Peso paralarının üzerinde Küba Devrimi’nde önemli rol oynamış siyasilerin fotoğrafları yer alırken CUC’larda Küba’da bulunan turistik ve önemli eserlerin fotoğrafları bulunur.
  • Yasal ambargo nedeniyle ABD kartları Küba’da kullanılamaz. Küba’da banka bulunmamaktadır.

 

Küba’da Kouşulan Diller

 

Resmi dili İspanyolca olan şehirde, otellerde ve turistik merkezlerde İngilizce konuşulur.

 

Küba Vizesi ve Küba Uçak Bileti

Küba Vizesi ve Küba Uçak Bileti

  • Küba’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Küba vizesi almaları gerekmektedir fakat yeşil, gri veya kırmızı pasaportlu vatandaşlar Küba vizesi işlemlerine gerek duymadan Küba’ya giriş yapabilirler.
  • Eğer yukarıda yazılan pasaportlara sahip değilseniz bile Küba vizesi almak son derece kolay.
  • Eğer Ankara’dan başvuru yapacaksanız Küba Büyükelçiliği‘ne şahsen başvurabilirsiniz.
  • İstanbul‘dan Küba vizesi için başvuruda bulunacak şahıslar ise Küba vize başvuru merkezlerine müracaat edebilirler.

 

Küba’da Görülmesi Gereken 10 Yer

MALECÓN

HAVANA’DA GÜN BATIMINDAN GÜN DOĞUMUNA KADAR GİDİLEBİLECEK EN İYİ YER ŞÜPHESİZ MALECÓN OLUR. GECELERİ TAKILMAK, BİRAZ ROM İÇMEK YA DA EĞLENMEK İSTEYEN GENÇLER, MÜZİSYENLER VE ROMANTİK AŞIKLAR, HAVANA’NIN ATLAS OKYANUSU KIYISINDA 8 KM BOYUNCA UZANAN BU SAHİL ŞERİDİNE AKIN EDİYOR.

ESKİ HAVANA

ESKİ HAVANA

KÜBA’YI, ETKİLEYİCİ TARİHİNİ, KENDİNE ÖZGÜ POLİTİK YAPISINI VE TUTKULU KÜBALILARI ANLAMAYA BAŞLAMAK İÇİN ÖNCELİKLE BAŞKENT HAVANA’NIN TARİHİ BÖLGESİ ESKİ HAVANA’YI KEŞFETMEK GEREKİYOR. ESKİ HAVANA’NIN KOLONYAL DÖNEMDEN KALMA SAYISIZ TARİHİ YAPILARI VE KÜLTÜR DOLU SOKAKLARINDA GEZİNİRKEN KENDİNİZİ GEÇMİŞE IŞINLANMIŞ GİBİ HİSSEDECEKSİNİZ. SOKAKLARDA DANS EDEN, ŞARKI SÖYLEYEN İNSANLARIN YANI SIRA, LEZZETLİ YEMEKLERE DE DENK GELECEKSİNİZ.

PLAZA VİEJA

ESKİ HAVANA’NIN SOKAKLARINDA YETERİNCE YORULDUKTAN SONRA SOLUĞU PLAZA VİEJA’DA, YANİ “ESKİ MEYDAN”DA ALMAK SİZE İYİ GELECEKTİR. HAVANA’NIN EN CANLI NOKTALARINDAN OLAN BU MEYDAN, SANAT GALERİLERİNDEN BİRA MÜZESİNE KADAR KÜLTÜREL ANLAMDA OLDUKÇA ZENGİN. AMA BİRAZ KEYİF YAPMAK İÇİN EN GÜZELİ, SAYISIZ CAFEDEN BİRİNE OTURUP MOJİTO’NUZU YUDUMLAMAK VE MEYDANDAN GELİP GEÇEN İNSANLARI GÖZLEMLEMEK OLACAKTIR.
PLAZA DE LA REVOLUCOON

 PLAZA DE LA REVOLUCOON

FİDEL CASTRO’NUN KÜBA HALKINA SESLENDİĞİ YER OLAN PLAZA DE LA REVOLUCİÓN, YANİ DEVRİM MEYDANI, ASIL ÜNÜNÜ CHE GUEVARA’NIN 1960 YILINDA ALBERTO KARDO TARAFINDAN ÇEKİLEN ÜNLÜ PORTRESİNİN BİR KOPYASININ YER ALDIĞI DUVARA BORÇLU. KÜBA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA AİT BU DUVARIN ÖNÜNDE HATIRA FOTOĞRAFLARINIZI ÇEKTİKTEN SONRA, MEYDANDA YER ALAN TEATRO NACİONAL’E UĞRAYIP VE BURADA DÜZENLENEN ETKİLEYİCİ DANS GÖSTERİLERİNDEN BİRİNE BİLETİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.

 MORRO KALESİ

 MORRO KALESİ

ESKİ HAVANA’YA KARŞIDAN BAKAN BİR KAYALIKTA BULUNAN VE KİLOMETRELERCE UZAKLIKTAN BİLE SEÇİLEBİLEN MORRO KALESİ’NİN TARİHİ 16. YÜZYILA DAYANIYOR. BİR SÜRE HAPİSHANE OLARAK DA KULLANILAN KALE, ARTIK DAHA ÇOK GÜNEŞİN ATLANTİK OKYANUSU ÜZERİNDEN BATIŞINI SEYRETMEK İÇİN BİR SEYİR NOKTASI OLARAK KULLANILIYOR.

VARADERO

ROTAYI BİRAZ DA KÜBA’NIN GÖZ KAMAŞTIRAN PLAJLARINA ÇEVİRELİM. PLAJ DEYİNCE AKLA İLK GELEN YER İSE BEMBEYAZ KUMLARI VE TURKUAZ SULARIYLA HER YIL YAKLAŞIK BİR MİLYON TURİSTİ AĞIRLAYAN VARADERO. HAVANA’YA ARABAYLA 2 SAAT MESAFEDEKİ BU TATİL CENNETİNDE DENİZİN, GÜNEŞİN, DANSIN VE EĞLENCENİN TADINI ÇIKARMAKTA SERBESTSİNİZ!

TRİNİDAD

1514 YILINDA DİEGO VELAQUEZ TARAFINDAN KURULAN BİR KASABA OLAN TRİNİDAD, KÜBA’NIN GÜNEY KIYILARINDA YER ALIYOR. 1988 YILINDAN BERİ UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDE BULUNAN VE ARNAVUT KALDIRIMLI SOKAKLARI, PASTEL RENKLERE BOYANMIŞ KOLONYAL DÖNEMDEN KALMA BİNALARIYLA ZAMANIN ADETA DURDUĞU İZLENİMİ VEREN BU KASABAYA BİR GÜNÜNÜZÜ AYIRMAYI DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ.

 SANTİAGO DE CUBA

SANTİAGO DE CUBA

KÜBA’NIN EN BÜYÜK İKİNCİ ŞEHRİ OLAN SANTİAGO DE CUBA, AYNI ZAMANDA ÜLKEDE AFRİKA KÖKENLİ NÜFUSUN VE MÜZİSYENLERİN ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU, İÇİNDE KENDİNE HAS TATLAR BARINDIRAN BİR ŞEHİR. ÜLKENİN DOĞUSUNDA, TEPELİK BİR KIYIDA 1515 YILINDA KURULAN VE O DÖNEMDE KÜBA’YA BİR SÜRE BAŞKENTLİK DE YAPAN SANTİAGO DE CUBA’DA İLGİ ÇEKİCİ GÜNLÜK HAYATIN YANI SIRA GÖRÜLMEYE DEĞER BİRÇOK TARİHİ YAPI DA BULUNUYOR.

CAYO COCO ADASI

CAYO COCO ADASI

 

TİPİK KARAYİPLER MANZARALARINI SIKÇA GÖRECEĞİNİZ CAYO COCO ADASI, KÜBA ANAKARASINA 27 KM UZUNLUĞUNDAKİ MÜHENDİSLİK HARİKASI BİR YOL İLE BAĞLI. “HER ŞEY DAHİL” OTELLERİYLE ÜNLÜ OLAN BU ADADA SAATLERCE GÜNEŞLEYEBİLİR, İSTEDİĞİNİZ KADAR DİNLENEBİLİR VEYA ÇILGIN EĞLENCELERE DAHİL OLABİLİRSİNİZ.

BARACOA

KRİSTOF KOLOMB’UN KÜBA’DA İLK AYAK BASTIĞI YERDE KURULAN BARACAO, ÜLKENİN EN DOĞUSUNDA, ULAŞIMIN ZOR OLDUĞU BİR NOKTADA YER ALMASINDAN DOLAYI KİTLE TURİZMİNDEN UZAK KALMIŞ VE BU SAYEDE HEM DOĞASINI HEM DE SOSYAL YAŞANTISINI OLDUĞU GİBİ KORUMAYI BAŞARMIŞ BİR KENT. GEÇİMİNİ ÇİKOLATA VE KAKAO ÜRETİMİNDEN SAĞLAYAN BARACOA’DAN, 575 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ DÜZ ZİRVESİYLE DİKKAT ÇEKEN EL YUNQUE DAĞI’NIN MANZARASINI İZLEMEYE DOYAMAYACAKSINIZ.

 

Küba Mutfağı

Küba’da, yerel lezzetler olarak, büyük bir kültür söz konusu değil. Yani: adada yerel lezzetlerden tatmak istediğinizde çok alternatif bulamayacaksınız. Adada, bir zamanlar sömürge dönemi olarak kullanıldığında ortaya çıkan: İspanyol ve Afrika mutfaklarının bir karışımı, kaynaşmasından oluşan “Criollo” mutfak kültürü egemendir. Bunların yanında: geleneksel Küba yiyeceklerinin başında: muz, baklagiller, siyah fasulye, patates kızartması veya pirinç pilavı servis edilir.

Küba mutfağının başlıca yemekleri: baklagillerden oluşmaktadır. Bunlar arasında öne çıkanlar: siyah fasülye ve adanın doğu bölgelerine özgü barbunya (congri) gelmektedir. Et yemeği isterseniz: bunlar rosto şeklinde sunulur ve arzunuza göre “tavuk rostosu” (polo asado) veya “domuz rostosu” (cerdo asado) olabilir.
Balık yemekleri: genel olarak “pescado” ismiyle bilinir. Balıklar, genellikle ızgarada pişirilerek servis edilir. Hatta, bazı restoranlarda ıstakoz bile yiyebilirsiniz.

NE İÇİLİR:

Adanın milli içkisi: şeker kamışı suyu ve melastan elde edilen “rom” dur. Özellikle, yıllanmış rom (ağuardiente): yüksek alkol oranı ile önem kazanmaktadır. Genellikle, 5-7 yıl bekletilen romlar, sek olarak veya buz ile servis edilir ve içilir. Şeker kamışının, birkaç kez, preslerden geçirilerek elde edilen suyunu da, yer yer ikram ediyorlar, ama tadı pek hoşunuza gitmeyebilir.
Adada, alkolsüz içecek tatmak isterseniz: saf şeker kamışı suyu (guarapo) ve seyyar satıcılar tarafından satılan, kağıt külahlardaki, aromalı su buzu (granizado) deneyebilirsiniz.

Bunun dışında, elbette bu ülkede, kahve içmek gerekir. Çünkü: kahve, adanın başlıca ihraç mallarından biridir. Kahve çeşitleri olarak: cafe, aşırı miktarda şekerle içilir. Cafe ameracano ise, büyük kupalarda servis edilen, daha az sert kahvedir. Adada, az ölçüde krema eklenmiş bir kahveyi gayet rahatlıkla ve büyük bir keyifle içebilirsiniz.

Görüşlerinizi Belirtiniz