Kimimiz eşsiz plajlarıyla, kimimiz Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinin  günümüze kadar  ulaşmış izleriyle, kimimizse muhteşem doğasıyla tanırız Muğla’yı. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Milas, Dalyan, İçmeler, Akyaka gibi doğasıyla ve plajlarıyla ünlü Muğla, hem yerli hem de yabancı turistler için yaz aylarının vazgeçilmez seyahat adresi.

Muğla Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin güneybatısında, Ege ile Akdeniz’in tam ortasında mükemmel bir konuma sahip olan Muğla, tarih boyunca pek çok medeniyetin cazibe merkeziydi. Coğrafi konumu nedeniyle Pers, Antik Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına kültürel başkentlik yapan Muğla’da doğa ile insanın tarih boyu süren birlikteliği ve uyumu, şehrin her köşesinde adeta kazınmştır.Şehir, Antik tiyatroları, camileri, kaleleri, müzeleri, plajları, mağara ve vadileriyle, ziyaretçilerine dolu dolu vakit geçirme imkânı tanıyor.

 

mugla-genel-bilgiler

 

Muğla’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

Günlüklü Koyu

mugla-gunluklu-koyu

Muğla – Fethiye’de bulunan Günlüklü Koyu; Küfre Koyu, Kumlubük Koyu ve Bördübet Koyu gibi Muğla’nın en çok bilinen koylarından biridir. Fazlasıyla plaja sahip olan Günlüklü Koyu çevresindeki otellerin veya pansiyonların birinde konaklayarak muhteşem bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

 

 Turgut Şelalesi

mugla-turgut-selalesi

 

Turgut Köyü’nde bulunan Turgut Şelalesi tatiliniz boyunca sizi büyüleyen yerler arasında olacak. Orman içinde bulunan Turgut Şelalesi, yeryüzündeki cennetin bir parçasıdır. Burada cip safari veya trekking yapmak tatilinizi daha da güzelleştirecektir.

 Saklı Göl

mugla-sakli-gol

Muğla-Marmaris’te bulunan Saklı Göl, yeşil doğanın ve mavi gökyüzünün arasına gizlenmiş, hafızalardan silinmeyecek kadar cezbedici bir noktadır. Marmaris Saklı Göl’e Sedir Adası yolundan Çamlıköy’e giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Doğayla baş başa, huzurlu bir ortamda keyifli saatler geçirebileceğiniz Saklı Göl, çevresinde gizlenmiş güzellikleriyle de görenleri kendine hayran bırakıyor.

Cennet Adası

mugla-cennet-adasi

İsmi gibi kendisi de adeta cennetten bir köşe olan, Ormanlarla çevrili bir köşede, hem denizin hem de güneşin tadına doyacağınız, huzuruyla tüm stresinizi üzerinizden atacağınız Cennet Adası, Marmaris’te sizleri bekliyor. Teknelerin uğrak yeri olan, aynı zamanda eşsiz bir doğa yürüyüşü de sunan Cennet Adası, kolay ulaşıma sahiptir. Yalancı Boğaz’a gelip, buradan yürüyüş yaparak Cennet Adası’na ulaşabilirsiniz.

Kelebek Vadisi

mugla-kelebek-vadisi

 

Ölüdeniz beldesi içerisinde bulunan bu vadiye Fethiye Ölüdeniz’den kalkan motorlarla ulaşabilirsiniz. Gelir gelmez sizi cennetten bir bahçenin içinde hissettirecek bu vadi yılın her günü gerek yerli, gerek yabancı birçok ülkeden turist ile birlikte vakit geçirmek için oldukça güzel bir yerdir.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi

 

Halikarnas Mozolesi (ya da Mausoleion), Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos’da yaptırılmış, Dünyanın yedi harikasından biri sayılan, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren, oldukça büyük boyutlardaki mezar. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu

 

Bodrum Antik Tiyatrosu, Klasik Çağ Bodrum’unun günümüze gelmiş anıtsal eseri Bodrum tiyatrosudur. Tiyatro antik geleneğe uygun olarak Göktepe’nin güney yamacına yaslanmıştır. Hemen her tiyatroda olduğu gibi Bodrum tiyatrosu da üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar skene (sahne binası), orkestra (yarım yuvarlak), cavea’dır (oturma alanı). Bu tiyatro Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biridir. Mausolos Devrine aittir.

 Milas Müzesi

milas-muzesi

 

Milas Müzesi ilk kez 1983 yılında bakanlık onayı ile Bodrum Müzesi’nden devredilen eserler ve ilçe sınırları içerisindeki kazılardan çıkan eserlerin bir araya toplanmasıyla oluşturulmuş ve 1987’de ziyarete açılmıştır. Müze müdürlüğü Milas Kültür Merkezi binası içerisinde yer almaktadır. Kültür Merkezi, toplam yüzölçümü 1556 m² lik bahçe içinde bodrum katı üzerine iki katlı inşa edilmiş yaklaşık 400 m² genişliğinde bir binadır. Binanın giriş katında müze sergi salonu ile idari birimler yer almaktadır.

Şeytan Yalısı

Şeytan Yalısı

 

Zeytin ağaçları ve doğanın en güzel parçaları eşliğinde Şeytan Yalısı’na ulaşırsınız . Muğla-Milas’ın eşsiz manzaralarından biri olan Şeytan Yalısı’na Mazı Köyü istikametinden ulaşım sağlanabilir. Milas Şeytan Yalısı çevresindeki otellerde veya pansiyonlarda konaklayarak Şeytan Yalısı’nı gezip görebilirsiniz.

Kızkumu

Kızkumu

Marmaris tatilinizin ve gezinizin en önemli noktalarından biri şüphesiz Kızkumu’dur. Marmaris’e gelen yerli ve yabancı turistler Kızkumu’nu ziyaret etmeden kesinlikle ayrılmazlar. Kızkumu Marmaris, Orhaniye beldesine oldukça yakındır.

Sessizlikte sadece kendi iç sesinizi duyabileceğiniz Kızkumu’nda ; kalabalıktan uzak, doğayla iç içe, çam ağaçlarının arasında bir doğa yürüyüşü… Alışılmışın dışında olan görüntüsü herkesi hayrete düşürüyor aynı zamanda. Kırmızı kumdan meydana gelen bir oluşum üzerinde yürünebiliyor. Denizin üstünde yürüyüp farklı heyecanlar yaşayacağınız Kızkumu’nun bir de efsanesi vardır.

 

 Muğla’da Ne Yenir ?

Akdeniz ve Ege yemek kültürlerinin en güzel örneklerini barındıran Muğla mutfağı, özellikle verimli topraklardan gelen taze sebzelerin ve et ürünlerinin karışımından oluşuyor. Tarhana çorbası, çökertme kebabı, döş dolması, oğlak yahni, Muğla köftesi, keşkek, kabak çiçeği dolması Muğla mutfağının en özel yemekleri arasında sayılabilir.

 

Görüşlerinizi Belirtiniz