Ve bir dönem daha biterken öğrenciler dönemin yorgunluğundan kurtulmanın sevincini yaşarken aileler de çocuklarını bahane edip tatile çıkma planı yapmaktalar. 15 tatil için kısa ama keyifli geçebilecek tatil yerlerine bakan aileler için bazı önerilerimiz var.Özellikle kış mevsiminin tadının en güzel şekilde çıkacağı bu yerleri ziyaret etmek, kışın sadece soğuk hava ve çamura dönen yol olmadığının; aslında muazzam bir mevsim olduğunu kanıtlayacaktır.

 

İşte bu sömestr tatili geçirebileceğini 5 yeri sizler için sıraladık:

 

 

 

 

Palandöken, Erzurum Palandöken, Erzurum

 

Dört mevsim soğukluğu ile bilinen Erzurum’un kış mevsimi bir başka güzeldir. Bazı dönemlerde -30°C’ye varan soğuklar her ne kadar insanı bezdirse de Palandöken’de geçirilecek bir tatil soğuğu unutmanızı sağlayacaktır.

Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaptıktan sonra adını daha çok duyuran Palandöken kayak merkezi, New York Times’ın yaptığı kayak merkezleri sıralamasında 41 yerden 18. sırada yer almakta.

Uzunluğu ve dikliği ile enler arasına giren bu kayak merkezi, 1993 yılından beri kış turizmi için önemli katkılar sağlamakta.

 

 

 

Uludağ, Bursa

 Uludağ, Bursa

 

Uludağ, Türkiye’nin en büyük kayak ve kış sporları merkezidir. Marmara bölgesinden bulunan Uludağ’ın kış turizmi tarihi ise 1933’lü yıllara dayanmakta.

İlk yolun ve otelin yapılması ile yerli yabancı turistleri çekmeyi başaran bu heybetli yapı, Türkiye’nin ilk teleferik hattına sahip olan dağıdır.

Uludağ’ın diğer güzel yanlarından birisi de tepe kısımlarından komşu şehirleri görebilme imkanı sağlamasıdır (buna İstanbul da dahildir). Uludağ sadece kış turizmi ile değil, kaplıcaları ile de ünlü bir merkezdir.

Uludağ’ın eteklerinde bulunan sıcak su kaynakları, turistleri çeken bir diğer ayrıntıdır. Tabi ki Uludağ sadece kışın değil, yazın da ilgi çekmektedir.

Kızılay’ın gerçekleştirdiği yaz kampları da Uludağ’ın ilgi çekmesindeki sebeplerden bir diğeridir.

 

Erciyes, Kayseri

Erciyes, Kayseri

 

Türkiye’nin en büyük dağlarından birisi olan ve 3.917 metre yüksekliğe sahip Erciyes dağı da kış turizmi ve sporları için ideal noktalardan bir tanesidir.

Aslında bir yanardağ olan Erciyes Dağı’nın tarihine bakınca en son M.Ö. 253 yılında patladığı görülmektedir. Erciyes Dağı’nın görünüşü de diğer dağlara göre ilginçtir. Çünkü düz ovaların arasında bir anda yükselen bir dağ bulunmaktadır.

Adeta bağımsız bir yapı gibi duran bu dağı, ünlü coğrafyacı Strabon anlatırken “Açık havanın olduğu bir gün Karadeniz ve Akdeniz’i görebileceğiniz büyüklükte bir dağ” olarak anlatmaktadır.

Tabi ki bu durum sadece büyüklüğünü göstermek amacıyla yapılan bir benzetmedir.

 

 

Bolu

 

 

Küçük bir şehir olsa da giden herkesin huzur bulduğu ve kışın en güzel tonlarını bizlere gösteren şehirlerden birisidir Bolu.

Çok sayıda festival, şenlik ve etkinliğe ev sahipliği yapan Bolu denilince akla ilk gelen yerlerden birisi Abant gölüdür.

Eşsiz bir manzarası olan bu gölün etrafı ormanlıktır. 1350 metre yükseklikte olan bu gölün kış mevsiminde oluşturduğu manzara hem kartpostallıktır hem de o soğuk kış gününde içinizi ısıtacak güzelliktedir.

Daha birçok yaylası ve gölü ile de ilgi çeken Bolu, Türkiye’nin en büyük ormanlık alanına sahip şehridir.

 

 

 

 

 

 

Kızılcahamam, Ankara

Kızılcahamam, Ankara

 

Kızılcahamam özellikle haberlerde adı çokça geçen ilçelerden birisidir. Sebebi ise Türkiye’nin en güzel suları ve kaplıcalarından bazılarına ev sahipliği yapmasıdır.

Ankara’nın kuzeyinde yer alan bu ilçede çok sayıda kaplıca bulunmaktadır.

Maden suyu bakımından da adından söz ettiren bu ilçenin, Romalılar döneminden beri önemli bir yer olduğu bilinmektedir.

Kızılcahamam’da kaplıca etrafında bulunan otellerde gerçekleştirilen kongreler ve etkinlikler, bölgeye olan ilgiyi artırmaktadır.

Çok sayıda hastalığa şifa olduğu ve gençleştirdiği söylenen bu kaplıcalar, çok sayıda gelen günübirlik turistin ilgisini çekmiştir ve halen de çekmeye devam etmektedir.

 

Görüşlerinizi Belirtiniz